Magic NIR-G4632-W28 4MP Outdoor IR Bullet Network Camera
In stock
SKU
cctv:nirg4632w28
Login for lower price
If you dont have an account, create here
1/3″ Progressive Scan CMOS
• 2560 × 1440 @ 20fps
• 2.8mm fixed lens
• H.265+, H.265, H.264+, H.264
• Triple stream
• 120 dB WDR (Wide Dynamic Range)
• 3D DNR (Digital Noise Reduction)
• Up to 40 m IR range
• PoE (Power over Ethernet)
• Vandal-Resistant (IK10) + Weather-Resistant (IP67)
SPECIFICATIONS
Camera
Image Sensor 1/3" progressive scan CMOS
Min. Illumination Color: 0.01 Lux @(F1.2, AGC ON), 0.028 Lux @ (F2.0, AGC ON)
Shutter time 1/3 s to 1/100,000 s
Slow shutter Yes
Auto-Iris No
Day / Night IR cut filter
Digital Noise Reduction 3D DNR
WDR 120dB
Adjustment Range Pan: 0° to 360°, tilt: 0° to 180°, rotate: 0° to 360°
Lens
Focal Length 2.8 mm
Aperture F2.0
Focus No
FOV 2.8mm, horizontal FOV 100°, vertical FOV 55°, diagonal FOV 117°
4 mm, horizontal FOV 77°, vertical FOV 42°, diagonal FOV 88°
Lens Mount M12
IR
IR Range Up to 130 ft (40 m)
Wavelength 850 nm
Compression Standard
Video Compression Main stream: H.265/H.264
Sub stream: H.265/H.264/MJPEG
Third stream:H.265/H.264
H.264 Type Baseline Profile / Main Profile / High Profile
H.264+ Main stream supports
H.265 Type Main profile
H.265+ Main stream supports
Video Bit Rate 32 Kbps to 8 Mbps
Smart Feature-set
Behavior Analysis Line crossing detection, intrusion detection
Region of Interest 1 fixed region for main stream and sub-stream
Image
Maximum Resolution 2560 × 1440
Main Stream 50Hz: 20fps (2560 × 1440), 25fps (2304 × 1296, 1920 × 1080, 1280 × 720)
60Hz: 20fps (2560 × 1440), 30fps (2304 × 1296, 1920 × 1080, 1280 × 720)
Sub-Stream 50Hz: 25fps (640 × 480, 640 × 360, 320 × 240)
60Hz: 30fps (640 × 480, 640 × 360, 320 × 240)
Third Stream 50Hz: 1080P@1fps
60Hz: 1080P@1fps
Image Enhancement BLC, 3D DNR, HLC
Day/Night Switch Auto, scheduled
Network
Network Storage NAS (NFS, SMB/CIFS)
Alarm Trigger Motion Detection, Video Tampering Alarm, Illegal Login
Firmware Version 5.5.3
API ONVIF (PROFILE S, PROFILE G), ISAPI
Simultaneous Live View Up to 6 channels
User / Host Up to 32 users. 3 user levels: administrator, operator and user
Client iVMS-4200, Hik-Connect, iVMS-5200
Web Browser IE8+, Chrome 31.0-44, Firefox 30.0-51, Safari 8.0+
Interface
Communication Interface 1 RJ45 10M/100M self-adaptive Ethernet port
General
Operating Conditions -30 °C to 50 °C (-22 °F to 122 °F), humidity: 95% or less (non-condensing)
Power Supply 12 VDC ± 25%, 5.5 mm coaxial power plug
PoE (802.3af, class 3)
Power Consumption and Current 12 VDC, 0.4 A, Max: 5 W
PoE: (802.3af, 36 V to 57 V), 0.2 A to 0.13 A, Max: 7 W
Protection Level IP67, IK10
TVS 2000V lightning protection, surge protection and voltage transient protection
Material Metal
Dimensions Camera: Ø 70 mm × 172.7mm ( 2.7″ × 6.8″)
With package: 216 mm × 121 mm × 118 mm (8.5″ × 4.8″ × 4.6″)